Zdarzenie masowe – ćwiczenia zgrywające

Zdarzenie masowe to jeden z najczarniejszych scenariuszy jakie może napisać życie. Często taki scenariusz jest chętnie wybierany przez organizatorów ćwiczeń zgrywających służby ratownicze. Duża liczba osób poszkodowanych oraz wiele sił i środków różnych służb ratowniczych to charakterystyczne elementy, a organizacja takiego przedsięwzięcia to niezwykle duże wyzwanie.

wypadek masowy 18 201x300 - Zdarzenie masowe – ćwiczenia zgrywające

W czasie ćwiczeń realizm sytuacji powinien być bardzo dobrze oddany. Ma to wpływ na przebieg całościowy ćwiczeń oraz przede wszystkim na wyobraźnię ich uczestników. Niestety bardzo często w praktyce wiele elementów jest symulowanych. Nikt nie przeznaczy sprawnego autobusu czy innego pojazdu do zdemolowania i pocięcia przez strażaków.

Tym razem było inaczej. Do ćwiczeń posłużył uszkodzony i nadpalony tramwaj, który brał udział w wypadku kilka miesięcy wcześniej. Przygotowany scenariusz odzwierciedlał sytuację, która wydarzyła się naprawdę.

W wyniku zderzenia się tramwaju z pojazdem osobowym dochodzi do pożaru. Tramwajem podróżuje około 30 ludzi, a w samochodzie osobowym uwięziony jest kierowca wraz z pasażerem.

Priorytetem dla strażaków jest ugaszenie pożaru, do którego doszło. Następnie dotarcie do osób poszkodowanych i udzielenie im pierwszej pomocy wraz z ewakuacją do bezpiecznego miejsca. Ważne jest zastosowanie systemu segregacji poszkodowanej START, tak by pomoc dotarła najpierw do tych najpilniej jej potrzebujących. Segregacją poszkodowanych zajmuje się ratownik medyczny, potocznie zwany „triażystą”. Do akcji stopniowo wkraczają kolejne zastępy strażaków i kolejni ratownicy medyczni, którym Kierujący Działaniami Ratowniczymi przydziela zadania. W czasie ewakuacji poszkodowanych z tramwaju, jeden z zastępów strażaków przy pomocy narzędzi hydraulicznych próbuje dotrzeć do poszkodowanych w samochodzie osobowym i ich uwolnić.

wypadek masowy 21 1024x687 - Zdarzenie masowe – ćwiczenia zgrywające

Duże zaangażowanie organizatorów oraz podmiotów biorących udział w ćwiczeniach czyli strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczej Straży Pożarnej wraz ratownikami medycznymi to klucz do sukcesu. Świetny pomysł z urzeczywistnieniem scenariusza poprzez wykorzystanie „powypadkowego” taboru komunikacji miejskiej to ogromna zaleta ćwiczeń!

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *