Strażak – zawód czy pasja?

Strażak – jeden z wielu zawodów świata. Należy do grupy zawodów o wysokim stopniu ryzyka. Ratując innych, często sam staje  „oko w oko” ze śmiercią. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom pełnienia służby w strażackich szeregach.

strazacy alarm ubieranie szatnia 300x202 - Strażak – zawód czy pasja?

Strażacy są zawsze na pierwszej linii frontu, gotowi do poświęceń niosą pomoc zarówno w drobnych wypadkach jak i podczas ogromnych katastrof. Kojarzeni są zazwyczaj z gaszeniem pożarów i chociaż stanowią one jeden z elementów ich codzienności, to do ich zadań należą także inne działania ratownicze jak między innymi likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, czy też usuwanie zagrożeń na akwenach wodnych i drogach. Mając do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, zawsze gdy jest taka potrzeba, śpieszą innym na ratunek. 

Każdy mały chłopiec w dzieciństwie marzy o tym, by w przyszłości zostać strażakiem. Chce ratować ludzi
z płonących budynków, jeździć dużym czerwonym samochodem i być prawdziwym bohaterem. Jednak służba w czerwonym lśniącym hełmie nie należy wcale do łatwych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z tym zawodem związanych jest wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy.

– Służba w straży jest trudna – zgodnie przyznają strażacy z jednej z jednostek. Każdego dnia są oni narażeni na stres. Cała ich służba jest dla nich swego rodzaju wyczekiwaniem.  – Teraz siedzimy tutaj, a w każdej chwili może zadzwonić dzwonek i pojedziemy  na akcję. Nie wiemy jakie to będzie zdarzenie, ani  komu trzeba będzie udzielić pomocy  – dodają. Ponadto w tym zawodzie nie ma monotonii.  – Każda  służba jest inna. Nigdy nie jest tak samo. Tu nie jest tak jak w fabryce, że ciągle wykonuje się te same zajęcia – relacjonuje jeden ze strażaków.

Służba jest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną w trudnych warunkach, dlatego kandydaci muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Niekiedy to sekundy decydują o czyimś życiu, więc nie można pozwolić, by brak którejś z tych cech był przeszkodą w niesieniu szybkiej i skutecznej pomocy. Strażak powinien również posiadać takie umiejętności jak: szybkość podejmowania decyzji, odporność na stres oraz umiejętność opanowania lęku. Każdy musi być odważny i zdeterminowany. Takie zdolności są bardzo potrzebne podczas prowadzenia różnego typu działań ratowniczo-gaśniczych. Ponadto od strażaka wymagana jest  gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności.

Specyfika zawodu wymaga również umiejętności pracy w grupie i współdziałania. Strażacy zawsze działają
w zespole, dlatego tak ważne jest wzajemne zaufanie. Wszyscy znają się „jak łyse konie”. Praca zespołowa jest o wiele łatwiejsza. Cała siła tkwi w zespole, sam ratownik niewiele by zdziałał.

Strażacy są odpowiedzialni za ludzkie życie. – Nie ma łatwych akcji. Każda akcja jest inna, różni się od poprzednich. Trzeba bardzo szybko podejmować decyzje – trafne i celne  – wypowiada się dowódca strażaków. – Chodzi o to, żeby grupa jak najszybciej uratowała poszkodowanych, w bezpieczny dla nich samych sposób – kontynuuje dowódca.

strazacy wypadek samochodu ratunek poszkodowany 202x300 - Strażak – zawód czy pasja?

Zdarzają się także sytuacje, gdy sam ratownik jest w niebezpieczeństwie. Strażacy często narażają własne życie i zdrowie, by móc kogoś uratować. Wcale nie znają tych osób i nie mają pojęcia kim oni są, a mimo tego ratują ich, nie zwracając uwagi na to, że może to być niebezpieczne dla nich samych. W czasie pożaru samochodu w każdej chwili może nastąpić  wybuch. Podczas pożarów zabudowań może dojść do zawalenia konstrukcji. Ale mimo wszystko, bez względu na zagrożenia, oni dzielnie wykonują swoją pracę. Nagroda w tej „ grze” jest niezwykle cenna i wspaniała – jest nią uratowane ludzkie życie. Nikt inny nie jest chyba w stanie poświęcić się aż tak dla zupełnie obcych osób, których nigdy wcześniej nie widział i w ogóle ich nie zna. Jest to z pewnością trudne dla rodzin strażaków. Wtedy, gdy oni jadą na akcję, nigdy właściwie nie wiadomo, czy w ogóle z niej wrócą, czy nie ulegną jakiemuś wypadkowi, czy nic nie będzie zagrażało ich życiu.

Z całą pewnością do najtrudniejszych należą działania, które można określić w potocznym języku jako tragiczne. Są to akcje, z których niektóre sceny pozostały na zawsze w pamięci strażaków. Wspominają oni wiele takich zdarzeń. Najgorsze z nich to takie, w których są ofiary śmiertelne. Podczas prowadzenia działań ratowniczych nie ma czasu na uczucia. Liczy się czas. Dopiero po akcji, w strażnicy, przychodzi moment na refleksje i przemyślenia. Najczęściej takie refleksje kończą się słowami „Było ciężko, ale daliśmy radę. Daliśmy z siebie wszystko”. Ale czasami, mimo ogromnego poświęcenia i wysiłku ratowników, nie udaje się. Nie zawsze podejmowane przez nich działania przynoszą oczekiwany rezultat.

To zajęcie w pierwszej kolejności powinno być pasją, a dopiero później sposobem zarabiania na życie. Zawód ten budzi ogromny szacunek w społeczeństwie. Strażacy cieszą się zaufaniem według różnych sondaży nawet 90 % Polaków. Osoby, które decydują się zostać strażakami całe swoje życie podporządkowują tej pracy. Wykonując ten zawód spełniają swoje marzenia. Dla większości z nich staje się on pasją, którą przedkładają ponad swoją codzienność. Połączenie pasji z zawodem sprawia jeszcze większą przyjemność niż hobby wykonywane po pracy. Emocje, których codziennie doświadczają sprawiają, że z każdym dniem coraz bardziej są związani z tym co robią. Poświęcenie dla innych daje im szczęście i spełnienie. Są  zżyci z tym zawodem, który wykonują na co dzień. Podwyższenie poziomu adrenaliny powoduje, że każdy, kto choć raz był na akcji ratowniczej, już pokochał to zajęcie. Pasja ta nie tylko ich inspiruje, ale daje milion powodów do radości i zadowolenia.

straz pozarna pozar schody waz 202x300 - Strażak – zawód czy pasja?

– Przed każdą akcją zadaję sobie pytanie: „Czy jesteśmy na tyle wyszkoleni
i czy posiadamy odpowiedni sprzęt, by pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują” – opowiada komendant w jednej z jednostek. – Na szczęście do tej pory odpowiedź na to pytanie zawsze brzmiała twierdząco – dodaje z zadowoleniem na twarzy.

Każdego dnia strażacy zmagają się z ogniem, ze zgniecioną karoserią samochodów oraz także z czasem i ze śmiercią. Najczęściej odnoszą zwycięstwa, ale nie zawsze… Codziennie pokonują także własne słabości.
To właśnie ta codzienna walka czyni z nich prawdziwych bohaterów, którzy narażając swoje własne życie niosą pomoc innym.

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *