Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Kilkudniowa akcja gaśnicza, hektolitry wody i ponad 200 zastępów zmagających się z płonącymi stertami słomy to wstępny bilans działań prowadzonych przez dolnośląskich strażaków w Jordanowie Śląskim w powiecie wrocławskim.

pozar jordanow slaski sloma 1024x768 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

W piątek 30 sierpnia 2019 roku po godzinie 5.00 straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze słomy przy zakładzie przetwórstwa słomy w Jordanowie Śląskim. Ogień objął kilkanaście stert, każda składająca się z około 100 balotów. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z JRG Kąty Wrocławskie, w których obszarze chronionym doszło do tego zdarzenia oraz okoliczne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, a także jednostki PSP z Wrocławia.

cysterna 300x225 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Pierwsze przybyłe na miejsce jednostki ochrony przeciwpożarowej potwierdziły zgłoszenie i przystąpiono do działań gaśniczych. Ze względu na rozmiar pożaru, a także warunki sprzyjające jego rozwojowi w postaci upalnej pogody oraz silnego, zmiennego wiatru przewidywano, że będą to długotrwałe i ciężkie zmagania. Do zdarzenia dysponowano kolejne  siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa dolnośląskiego. Zadysponowano m.in. cysterny pożarnicze z Jeleniej Góry, Bolesławca i Wałbrzycha oraz kontener z pompą wysokiej wydajności z Wrocławia.

Niezbędnym aspektem było również zorganizowanie łączności radiowej. Każdy z odcinków bojowych otrzymał własny kanał ratowniczo-gaśniczy, a całość akcji była koordynowana na wydzielonym kanale dowodzenia i współdziałania. Rozwiązanie takie nie obciążało kanału powiatowego, na którym mogły pracować jednostki obsługujące inne zdarzenia.  

Zaopatrzenie wodne

magistrala w110 1 225x300 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Podczas pierwszej doby działań wodę do pożaru dostarczano za pomocą dowożenia. Ciężkie i średnie samochody ratowniczo-gaśnicze dowoziły wodę z pobliskich hydrantów, a także z punktu czerpania wody zorganizowanego na zalewie w Jordanowie Śląskim. W drugim dniu podjęto decyzję o budowie magistrali wodnej i dostarczaniu wody do pożaru za pomocą przetłaczania i przepompowywania. Magistrala o długości około 2,5 kilometra składająca się z dwóch linii wężowych W-110 została zbudowana na bazie sprzętu samochodów wężowych z Jeleniej Góry i Milicza.

Przy punkcie czerpania wody nad zalewem pracowała pompa wysokiej wydajności z Jeleniej Góry o wydajności 8000 litrów/minutę oraz kontener pompowy z JRG 7 Wrocław. Ze względu na odległość, zastosowano przetłaczanie i przepompowywanie wody przy pomocy autopomp ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych jednostek PSP z Dolnego Śląska m.in. z Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Lubinia, Trzebnicy, Świebodzic. Oprócz tego rozwiązania nie zrezygnowano z dowożenia wody, jednak ograniczono liczbę pojazdów dowożących wodę.

Długotrwała akcja

Działania gaśnicze prowadzono nieustannie przez kilka dni. Wymagało to zapewnienia podmian załóg oraz zorganizowania zaplecza logistycznego wraz z posiłkami dla pracujących strażaków. Jest to dość duże wyzwanie i wymaga wzajemnej współpracy komendy PSP z jednostkami samorządu terytorialnego, a także z lokalnymi komendantami gminnymi OSP. Niezwykle ważne jest także przygotowanie miejsc odpoczynku dla strażaków, gdzie mogą się zregenerować w trakcie tak długotrwałych działań. Wiadomo, że pracujący tak długo strażak nie będzie produktywny bez odpoczynku, więc nie powinno się zapominać o tym aspekcie.

pozar sloma 1 1024x768 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Po trzech dniach zmagań, 1 września sytuacja została opanowana, a pożar zlokalizowany i nie rozprzestrzeniał się już. Jednak nie oznaczało to końca działań. Pozostało żmudne przelewanie i dogaszanie tlącej się słomy. Zakończenie działań miało miejsce dopiero 4 września 2019 roku, ale na miejscu i tak pozostały zastępy dozorujące pogorzelisko. W sumie w akcji brało udział 215 zastępów z Dolnego Śląska. Strażacy PSP byli wspierani przez liczne jednostki OSP.

pozar jordanow slaski 1024x768 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim
pozar sloma przelewanie 1024x768 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Wstępny bilans pożaru

Przyczyna pożaru ani szacunkowe straty nie są na razie znane. Mogą one wynieść nawet kilka milionów złotych. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy tego typu pożar w tym zakładzie. W poprzednich latach m.in. w 2012 roku strażacy również gasili tam słomę. Czy tym razem zawiódł człowiek? Czy popełniono jakieś błędy? Odpowiedzi na te pytania jak na razie nie znamy.

gcba 1 300x225 - Pożar stert słomy w Jordanowie Śląskim

Warto wspomnieć również o bilansie działań ratowniczo-gaśniczych. Ogromne koszty paliwa pracujących pomp i pojazdów pożarniczych oraz kilkuset strażaków zaangażowanych w akcje. Jak dotąd do tej akcji w sumie wyjechało prawie 400 zastępów, a na miejscu nadal pozostają jednostki, które dozorują miejsce zdarzenia. A można by rzec, że to przecież tylko słoma… Tego typu pożary niestety nie są łatwymi do ugaszenia. Na szczęście nikt nie został poszkodowany, a ogień nie przeniósł się na zabudowania.

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *