Ćwiczenia ratownicze „Pstrąże 2019”

Przez 5 dni na poligonie w Pstrążu ćwiczyli strażacy ze specjalistycznych grup ratowniczych.  Przyglądamy się, jak wyglądał jeden z epizodów.

cwiczenia grup psp pstraze 2019 1 768x1024 - Ćwiczenia ratownicze „Pstrąże 2019”

W dniach 9-13 września na poligonie wojskowym w Pstrążu (województwo dolnośląskie, powiat bolesławiecki) odbyły się ćwiczenia specjalistycznych grup ratowniczych.  Oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej z województwa dolnośląskiego wzięli w nich udział strażacy z Czech reprezentujący tamtejsze grupy specjalistyczne oraz służby współdziałające m.in. GOPR i WOPR.

W strukturach Państwowej Straży Pożarnej działają następujące grupy ratownictwa specjalistycznego, które brały udział w ćwiczeniach:

– grupy ratowniczo-poszukiwawcze,

– grupy ratownictwa technicznego,

– grupy ratownictwa wodno-nurkowego,

-grupy ratownictwa wysokościowego,

-grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

W ramach ćwiczeń odbyło się kilka epizodów. Jeden z nich, dotyczący katastrof budowlanych został przeprowadzone  na „żywym organizmie”.  Założeniem było wyburzenie obiektu wyłączonego z eksploatacji. Prace rozbiórkowe i wyburzeniowe są bardzo często prowadzone przez ratowników ze specjalistycznych grup ratowniczo-poszukiwawczych oraz ratownictwa technicznego, więc była to świetna okazja do przećwiczenia takich elementów.

W pierwszej fazie ratownicy dokonali niezbędnych prac wyburzeniowych w szkielecie konstrukcji, by następnie przy pomocy ramienia holowniczego ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego „położyć” konstrukcje na ziemie. Następnie za pomocą specjalnego dźwigu uprzątnięto pozostałości budynku, tworząc gruzowisko, na którym można ćwiczyć kolejne epizody. W założeniu współpracowali ze sobą strażacy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej i grup ratownictwa technicznego.

Ćwiczenia w takiej formule, w których biorą udział ratownicy z wielu jednostek, najczęściej leżących „po sąsiedzku” są niezwykle ważne. Pozwalają na doskonalenie wzajemnej współpracy oraz wymianę wniosków i spostrzeżeń, co ma znaczenie podczas współdziałania przy zdarzeniach.

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *