Bezpieczne? wakacje

Zaledwie parę dni temu rozpoczęły się wakacje, a statystyki wypadków i utonięć wzrastają.  Co chwilę w mediach można usłyszeć o tragicznych zdarzeniach pomimo apeli służb ratowniczych o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wakacje to czas wytężonej pracy służb ratowniczych. Państwa Straż Pożarna oraz inne służby, w tym policja są przygotowane na czas wakacji. Funkcjonariusze wszystkich służb podległych MSWiA dbają o bezpieczeństwo osób podróżujących na wypoczynek, a także odpoczywających między innymi nad wodą czy na obozach harcerskich.

Tegoroczny wakacyjny czas rozpoczął się od tzw. długiego weekendu. Wiele osób korzystając z wolnego czasu udało się na wyjazdy i wycieczki oraz odpoczywało nad wodą. Jednak nie dla wszystkich był to czas bezpiecznego wypoczynku.

Ofiary nad wodą

strazak ratownictwo wodne 300x209 - Bezpieczne? wakacje

Zaledwie w ciągu kilku dni wolnego czasu, czyli od czwartku do niedzieli 23 osoby utopiły się. Tylko wczoraj aż 6 osób straciło życie w ten sposób. Statystyki dotyczące utonięć w Polsce niestety są średnio dwukrotnie wyższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Wśród najczęstszych przyczyn wymieniane są brawura i alkohol.

A więc czy prowadzone kampanie społeczne są zupełnie bezwartościowe? Nie do końca. Warto zwrócić uwagę na to, że wśród ofiar utonięć jest bardzo mały odsetek najmłodszych, którzy najczęściej są adresatami takich akcji. Większość ofiar utonięć to ludzie dorośli, powyżej 18 roku.  

statystyki utoniecia 2018 - Bezpieczne? wakacje

Dość dużą liczbę ofiar utonięć stanowią osoby powyżej 55 roku życia. Dlatego to właśnie do nich powinny być skierowane kolejne apele i przedsięwzięcia służb ratowniczych. Jednak nie powinniśmy zapominać zupełnie o akcjach dla dzieci i młodzieży. Zasięg prowadzonych działań edukacyjnych i profilaktycznych należy rozszerzyć do osób dorosłych.  

Wypadki drogowe

Podobnie jak statystyki utonięć wraz z początkiem wakacji ruszyły z kopyta statystyki wypadków drogowych. Zaledwie od początku wakacji doszło do 36 śmiertelnych wypadków na polskich drogach.

Na stronie policji można znaleźć na bieżąco uaktualnianą mapę Polski z zaznaczonymi wypadkami drogowymi ze skutkiem śmiertelnym. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach.

wypadki drogowe mapa - Bezpieczne? wakacje

Wiele ze zdarzeń prezentowanych na mapie można było uniknąć, gdyby zachowano elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Czy wizualizacja za pomocą mapy skłoni użytkowników dróg do refleksji?

Czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne? To zależy od NAS. Wsłuchajmy się w apele służb ratowniczych i zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *