Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Słoneczny i upalny początek czerwca sprawił, że kąpieliska zaczęły się zapełniać osobami szukającymi ochłody i wypoczynku. Ale w jaki sposób bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

strazacy lodz woda 300x212 - Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Za kilka dni rozpoczną się upragnione wakacje, a wakacyjna pogoda towarzyszy nam już od kilku dni. Wysokie temperatury i słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu i wypoczywania na plażach nad jeziorami, rzekami czy nad morzem. Jednak nawet podczas beztroskiej zabawy może się przydarzyć sytuacja niebezpieczna. Zatem co zrobić, aby ten czas był bezpieczny?

Przede wszystkim należy wybierać kąpieliska odpowiednio zorganizowane i oznaczone, które są pod nadzorem ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Istotne jest zapoznanie i stosowanie się do zapisów zawartych w regulaminie kąpieliska. Często można je znaleźć na tablicach przy wejściu na plażę.  Nie wolno wchodzić do wody w gliniankach, stawach czy żwirowiskach – są one często bardzo zanieczyszczone i zarośnięte, ale przede wszystkim nie znamy głębokości wody. Ich niepewne i dość często nieregularne dno może być przyczyną tragedii.  Należy stosować się do wszelkich zakazów kąpieli. Bardzo ważne jest obserwowanie flag, które w jasny sposób określają możliwość lub zakaz wchodzenia do wody. Ponadto nie wolno ludziom pływać w pobliżu urządzeń i budowli wodnych np. mostów, zapór, portów itp. oraz na szlakach żeglugi.

flagi woda bezpieczeństwo 300x300 - Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Warto również stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa będąc w wodzie. Niewskazane jest wchodzenie do wody bezpośrednio po spożyciu posiłku lub na czczo, natomiast zabronione jest po spożyciu alkoholu. Staraj się również unikać wchodzenia do wody z nagrzaną od słońca skórą – może to się skończyć wstrząsem termicznym, skurczem lub omdleniem, dlatego istotne jest stopniowe zanurzanie się. Nie wolno oddalać się od linii brzegowej, pływając tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych i chronionych przez ratowników. Starajmy się również korzystać z miejsc dobrze nam znanych, gdzie nie ma wodorostów, zawirowań i zimnych prądów. Zakazane jest skakanie do wody w miejscach nieznanych, gdzie nie wiemy jaka jest jej głębokość. Skakanie na główkę w takim przypadku może skończyć się trwałym urazem kręgosłupa, a nawet śmiercią. Znaczenie ma również czas, który spędza człowiek w wodzie. Należy pamiętać, żeby nie przebywać w niej długo, ponieważ jej temperatura jest niższa od temperatury Twojego ciała, co może się skończyć wychłodzeniem organizmu.

ratowanie woda skok 300x212 - Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Nigdy nie pływajmy i nie wchodźmy do wody w czasie burz, mgły i gdy wieje porywisty wiatr. Zachowajmy zasady bezpieczeństwa, gdy korzystamy ze sprzętu pływającego. Przede wszystkim przed rozpoczęciem korzystania z niego należy sprawdzić jego stan techniczny.  Podczas pływania łódką, kajakiem czy żaglówką pamiętaj, aby zawsze założyć dzieciom kamizelki ratunkowe z kołnierzem.  Powinny one być dobrane pod wagę i wzrost dziecka. Ważne jest, żeby kamizelka była zapięta, tylko wtedy spełni swoją rolę.  Nie wskazane jest używanie gumowych, dmuchanych zabawek takich jak materace, pontony itp. do wypływania daleko od brzegu. Pamiętajmy, że to są tylko zabawki.

Rodzicu, pamiętaj że obecność ratowników na kąpielisku nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za pilnowanie Twojego dziecka. Nawet na moment niemożna spuszczać oka z dzieci i należy mieć nad nimi ciągły nadzór.

A co zrobić, gdy potrzebujesz pomocy?

Zapamiętaj numer alarmowy nad wodą – 601 100 100. Dzwoniąc opisz sytuację, podaj dokładną lokalizację zdarzenia oraz liczbę osób poszkodowanych i ich stan. Nie rozłączaj się pierwszy i czekaj na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

akcja ratunkowa woda strazacy 1024x636 - Bezpieczeństwo w czasie wypoczynku nad wodą

Oby nadchodzące wakacje były wypełnione pięknymi i słonecznymi dniami, a służby ratownicze odbierały jak najmniej zgłoszeń!

Lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *